En Yaygın 6 Psikolojik Hastalık

0
388 views
yaygın hastalıklar
Önerilen SistemMiksone Banner

Psikolojik hastalıklar, genel olarak duygusal ve zihinsel hastalıklar olarak da tanımlanabilmektedir. Kişide bulunan mevcut sorunlardan veya kalıtsal olarak başlayan bu rahatsızlıklar, farklı gruplara ayrılarak tedavi edilmektedir. Psikolojik hastalıklargenel olarak çocuklukla alakalı sorunlara dayanıyor olsa da, sonradan gelişen bir travma sonrası da sıkça görülebilmektedir.

Depresyon

Hemen hemen her insanın hayatında en az bir defa başına gelen depresyon, yoğun duygu değişimi veya travmalar sonrasında sıkça görülebilmektedir. Minimum 2 hafta süre ile devam eden depresyon, bazen aylarca sürebilmektedir. Bu aşamada olan hastalar karamsar düşüncelere sahip olur ve kendine zarar verme eğilimleri fazlalaşır.

Panik Atak

Kişilerde ansızın kendini gösterebilen bu hastalık, sosyal hayatı da oldukça fazla etkileyebilmektedir. Birden fazla türe sahip olan panik atak hastalığı genellikle aşırı heyecan, hızlı kalp atışı, nefessiz kalma hissi, ateş basması, uyuşma, terleme ve mide bulantısı gibi etkiler gösterebilmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Farklı sınıflara ayrılan ruhsal rahatsızlıklardan bir diğeri de yaygın anksiyete bozukluğudur. Özellikle çocuk ve genç yaşta görülen bu rahatsızlık, tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Yaygın anksiyete bozukluğu, aşırı endişe durumu, tasa, kaygı, ölüm korkusu, sürekli kötü bir şey olacakmış gibi hissetme gibi duygusal belirtiler ile kendisini göstermektedir.

Bağımlılıklar

Alkol, tütün, ilaç veya uyuşturucu gibi maddelere olan bağımlılık kişinin isteği ile veya isteği dışında oluşabilmektedir. Farklı sınıflarda ayrılan bağımlılık türleri, yalnızca kişinin kendisine değil topluma da zarar verebilmektedir. Özellikle uyarıcı madde, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarında kişi hastane gözetiminde tedavi edilebilmektedir.

Tükenmişlik Sendromu(Burnout)

Tükenmişlik sendromu kişinin sürekli bir şekilde stres, yorgunluk ve uykusuzluk yaşaması sonrasında görülebilmektedir. Bedensel ve psikolojik olarak belirtiler gösterebilen tükenmişlik sendromu acilen tedavi edilmelidir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Kadın ve erkeklerde görülme oranı birbirine oldukça yakın olan obsesif kompülsif bozukluk, pek çok ruhsal hastalık gibi kalıtsal veya çocukluktan gelen sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Obsesif kompülsif bozukluk hastalığına sahip kişilerden sıklıkla “Ütünün fişini çektim mi, kapıyı kilitledim mi, ocağın altını kapattım mı” gibi sözler duyabilirsiniz.

Önerilen Sistemler Miksone Banner

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Giriniz